Strange Days

A former cop turned street-hustler accidentally uncovers a conspiracy in Los Angeles in 1999.
<%%item_is_not_adult%%

Credits: TheMovieDb.

Film Cast:

  • Lenny Nero: Ralph Fiennes
  • Lornette ‘Mace’ Mason: Angela Bassett
  • Faith Justin: Juliette Lewis
  • Max Peltier: Tom Sizemore
  • Philo Gant: Michael Wincott
  • Burton Steckler: Vincent D’Onofrio
  • Jeriko One: Glenn Plummer
  • Iris: Brigitte Bako
  • Tick: Richard Edson
  • Dwayne Engelman: William Fichtner
  • Palmer Strickland: Josef Sommer
  • Keith: Joe Urla
  • Wade Beemer: Michael Jace
  • Zander: Brandon Hammond
  • Cop in Bathroom: James Acheson
  • Cindy ‘Vita’ Minh: Louise LeCavalier
  • Duncan: David Carrera
  • Mr. Fumitsu: Jim Ishida
  • Tex Arcana: Todd Graff
  • Tow Truck Driver: Ted Haler
  • Bobby the Bartender: Rio Hackford
  • Cecile: Brook Susan Parker
  • Curtis: Dex Elliott Sanders
  • Lane: David Packer
  • Spaz Diaz: Paulo Tocha
  • Anchor Woman: Kelly Hu
  • Thai Restaurant Owner: Art Chudabala
  • Thai Restaurant Cook: Ray Chang
  • Talk Radio Host: Chris Douridas
  • Lori from Encino: Lisa Picotte
  • Stoned Looking Girl: Kylie Ireland
  • Stoned Girl’s Lover: Dru Berrymore
  • Skinner: Stefan Arngrim
  • Eduardo: Agustin Rodriguez
  • Beach Beauty: Honey Labrador

Film Crew:

  • Producer: Steven-Charles Jaffe
  • Sound Re-Recording Mixer: Gary Rydstrom
  • Original Music Composer: Graeme Revell
  • Director of Photography: Matthew F. Leonetti
  • Casting: Richard Pagano
  • Story: James Cameron
  • Sound Re-Recording Mixer: Richard Beggs
  • Supervising Sound Editor: Gloria S. Borders
  • Sound Re-Recording Mixer: Tom Johnson
  • Director: Kathryn Bigelow
  • Screenplay: Jay Cocks
  • Production Design: Lilly Kilvert
  • Art Direction: John Warnke
  • Set Decoration: Kara Lindstrom
  • Costume Design: Ellen Mirojnick
  • Boom Operator: Cary Weitz
  • Casting: Sharon Bialy
  • Assistant Sound Editor: Dan Engstrom
  • Foley Artist: Dennie Thorpe
  • Foley Recordist: Tony Eckert
  • Sound Effects Editor: Tim Holland
  • Visual Effects Supervisor: Mat Beck
  • Special Effects Coordinator: Terry D. Frazee
  • Foley Editor: Sandina Bailo-Lape
  • Editor: Howard E. Smith
  • Steadicam Operator: J. Michael Muro
  • Executive Producer: Rae Sanchini
  • Makeup Artist: Michael F. Blake
  • Hair Department Head: Robert L. Stevenson
  • Executive Producer: Lawrence Kasanoff
  • Casting: Debi Manwiller
  • Video Assist Operator: Chuck Weiss
  • Leadman: Patrick Cassidy
  • Co-Producer: Ira Shuman
  • Dialect Coach: Susan Hegarty
  • Visual Effects Coordinator: Kara Stephens
  • Researcher: Deborah Ricketts
  • Music Editor: Joshua Winget
  • Pilot: Kevin LaRosa
  • Extras Casting: Kenneth Chamitoff
  • Sound Effects Editor: Phil Benson
  • Special Effects Assistant: Craig Caton
  • Hair Designer: Kathy W. Estocin
  • Boom Operator: Don Coufal
  • Visual Effects Producer: Mike Chambers
  • Assistant Art Director: Christopher S. Nushawg
  • On Set Dresser: Tristan Paris Bourne
  • Assistant Set Decoration: Andrea Mae Fenton
  • Set Dresser: Gregory P. Alcus
  • Casting: Melissa M. Thomas
  • Makeup Department Head: Linda Grimes
  • Assistant Sound Designer: Lora Hirschberg
  • Makeup Supervisor: Michael Germain
  • Choreographer: Robert ‘Duckie’ Carpenter
  • Propmaker: Randy L. Childs
  • Sound Effects Editor: Frank E. Eulner
  • Camera Operator: Mike Cameron
  • Still Photographer: Merie Weismiller Wallace
  • Digital Compositor: Pablo Helman
  • Visual Effects Supervisor: Patrick Shearn
  • Digital Effects Supervisor: Karen E. Goulekas
  • Visual Effects Producer: Leslie Huntley
  • Digital Compositor: Edson Williams
  • ADR Editor: Hugh Waddell
  • Property Master: Erik L. Nelson
  • Visual Effects: Janek Sirrs
  • Set Dresser: Tommy Samona
  • Assistant Sound Editor: Andre Fenley
  • ADR Editor: Marian Wilde
  • Dialogue Editor: Barbara McBane
  • Special Effects Supervisor: Gene Warren Jr.
  • Assistant Sound Editor: Scott Guitteau
  • Second Unit Director of Photography: Philip C. Pfeiffer
  • Visual Effects Editor: Shannon Leigh Olds
  • Video Assist Operator: David Schmalz
  • Best Boy Electric: Tim Marshall
  • Visual Effects Editor: Allen Cappuccilli
  • Dialogue Editor: Claire Sanfilippo
  • Foley Artist: Tom Barwick
  • Assistant Sound Editor: Lindakay Brown
  • Additional Director of Photography: Bing Sokolsky
  • Grip: Rick Harris
  • Visual Effects Supervisor: James Lima
  • Assistant Editor: Anthony Bozanich
  • Sound: Jeff Wexler
  • Camera Operator: Randy Feemster
  • Music Producer: Randy Gerston
  • Chief Lighting Technician: Pat Blymyer
  • Dialogue Editor: Sara Bolder
  • Rigging Gaffer: James Keys
  • Dialogue Editor: Clare C. Freeman
  • Music Editor: Patty von Arx
  • Sound: David M. Ronne
  • Assistant Camera: Glenn Brown
  • Assistant Sound Editor: Marcie Romano
  • Foley Editor: Mary Helen Leasman
  • Camera Loader: Paul Santoni
  • Visual Effects Camera: Christopher Warren
  • Dolly Grip: Casey Jones
  • Grip: Al LaVerde
  • Storyboard Artist: Len Morganti
  • Pilot: Peter McKernan
  • Chief Lighting Technician: Mike Weathers
  • Pilot: Rick Shuster
  • Electrician: Wayne Marshall
  • Assistant Sound Editor: Susan Popovic
  • Assistant Sound Editor: David Franklin Bergad
  • Special Effects Assistant: Eugene Crum
  • Lighting Technician: Scott C. Keys
  • Digital Compositor: Jerry Hall
  • First Assistant Camera: Michael D. Weldon
  • Art Designer: Michael Marcus
  • Camera Operator: Aldo Antonelli
  • Set Dresser: Kai Blomberg
  • Set Dresser: Kenneth Sayers
  • Second Assistant Camera: Mark Santoni
  • Key Grip: Dan Reilly
  • Costumer: Yvette Ammon
  • Best Boy Electric: R. Derek Keener
  • Second Assistant “A” Camera: Nick Shuster
  • Grip: Rick Pratt
  • Special Effects Technician: Scott Lingard
  • Props: Eric Upshur
  • Set Dresser: Doug Sieck
  • Digital Compositor: Ethan Ormsby
  • Digital Effects Producer: Amy Jupiter
  • Visual Effects Coordinator: Tony Meagher
  • Special Effects: James S. Trois
  • Camera Operator: John Busch
  • Electrician: Jackie Hamilton
  • First Assistant Camera: Christopher Moreman
  • First Assistant Editor: Bambi Sickafoose
  • Music Editor: Blake Martin Moulin
  • Marine Coordinator: Bertram McCann
  • Associate Producer: David S. Grant

Movie Reviews:

    %d bloggers like this: